Publikohet lista e më të fuqishmëve në Botë – Puttin zbret nga froni, do shokoheni kur ta kuptoni kush është i pari !

Revista ekonomike amerikane “Forbes” publikoi listën e njerëzve më të fuqishëm në botë për vitin 2018 dhe si rrallë herë , presidenti amerikan ka “dalë jashtë lojë”. Njeri më i fuqishëm në botë është shpallur Presidenti kinez, Xi Jinping dhe pas tij renditet Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, i cili në 4 vitet e fundit kryesonte këtë listë. Ndërkohë në vendin e 3-të renditet Presidenti amerikan Donald Trump. Kancelarja gjermane, Angela Merkel, renditet e 4-ta, ndërsa lista e 10 personave më të fuqishëm mbyllet nga Larry Page. Presidenti i Francës, Emanuel Macron renditet në vendin e 11, ndërsa Presidenti i Komisionit Europian, Jean Claud Juncker renditet në vendin e 33. Në listë, në vendin e 72 renditet Robert Mueller, Prokurori Special, që po heton lidhjet e Rusisë me zgjedhjet e fundit në SHBA. Klikoni mbi foton poshtë dhe shikoni listën e plotë.

Post Author: inf